YS Belgesi Nedir? YS Belgesi Almak ve YS Belgesi Ne İşe Yarar - FighTekno

YS Belgesi Nedir? YS Belgesi Almak ve YS Belgesi Ne İşe Yarar


YS Belgesi Nedir? YS Belgesi Almak ve YS Belgesi Ne İşe Yarar


YS Belgesi (Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi), kendi bünyesinde internette yayını yapılacak materyallerin barındırıldığı internet siteleri, şirketleri ve Hosting firmalarına TİB tarafından verilen faaliyet belgesidir. YS Belgesi sahibi olan kişiler, sunucuları üzerinde barındırmakta oldukları dosyaların tümünün kendi tarafından yüklenmediğini ve yasal sorumlulukların oluşması durumunda sadece yer sağlayıcı olup, içerikleri kaldırabileceklerini beyan ettikleri bir nevi yasal sözleşmedir.

Uzun yıllar boyunca TİB tarafından verilen YS belgesi sayesinde hem Hosting servisi sunan firmalar ve kişiler hem de kullanıcılar bu belge sayesinde yasal olarak güvence altına alınmıştır. İnternet yayıncılığının tümüyle yaygın hale gelmesiyle birlikte YS belgelerinin de geçerliliğinin kalmadığı düşünülmüş ve TİB’in BTK’ya bağlanmasıyla birlikte YS belgesi yetkilendirmesi uygulaması sona erdirilmiştir.

Artık Yer Sağlayıcısı olmak isteyenlerin YS belgesi alması yerine BTK kurumuna yasal bildirimde bulunması gerekiyor. Yapılan bildirim sonrasında BTK ilgili site veya servisi işleyerek onaylaması durumunda tıpkı daha önceden kullanılan YS Belge NO’ya benzer Yer Sağlayıcı Numarası vermekte ve Yer Sağlayıcıları BTK’nın kendi sitesinde Yer Sağlayıcı Listesi'nde yayınlamaktadır.


YS Belgesi Almak
13 Ocak 2015 tarihinde görevi başında ve faal resmi bir kurum olan TİB tarafından yapılan bildiriyle artık YS belgesi alma zorunluluğunun kaldırıldığı yasal olarak duyurulmuştur. Yeni yapılan yasal düzenlemeye göre, 5651 sayılı Kanunun “Yer Sağlayıcının Yükümlükleri” başlıklı 5. maddesinin 6. fıkrasında değişikliğe gidilmiş ve Yer Sağlayıcılık faaliyetinde bulunmak isteyenlerin belge alması yerine TİB’e bildirimde bulunması yükümlülüğü getirilmiştir.

Geçtiğimiz sene yapılan değişiklike TİB kapatılmış ve TİB’in sahip olduğu tüm yetkilerde doğrudan BTK kurumuna aktarılmıştır. Bu nedenle artık Yer Sağlayıcılık faaliyetinde bulanacak kişilerin YS belgesi almak yerine doğrudan BTK’ya bildirimde bulunması gerekiyor. BTK’ya Yer Sağlayıcı bildiriminde bulunmak için buraya tıklayarak T.C Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yer Sağlayıcılığı Bildirim Arayüzü’ne ulaşabilir formunuzu göndererek Yer Sağlayıcısı listesinde yer alabilirsiniz.

YS Ne İşe Yarar?
YS (Yer Sağlayıcı), resmi olarak devlete internet yayını yaptığını ve kendi sunucuları üzerinde dosyalar barındırdığını kabul etmek için getirilen zorunlu bir bildirim şeklidir. Bu bildirimi yapan kişi veya firmalar T.C yasaları gereğince yer sağlayıcıların sahip ve yerine getirmekle yükümlü olduğu yasal sorumluluklara sahip olurlar.

YS Numarası elde ederek yayın yapan firmalar veya kullanıcılar BTK tarafından onaylanmayan içerikleri kaldırma ve bu içeriklere erişlemesini engelleme gibi yükümlülüklere sahiptir. YS numarası sahipleri aynı zamanda gerekli görülmesi halinde istenen bilgileri yasal mercilerle de paylaşacağını kabul etmiş sayılırlar.

Yer sağlayıcı konumunda olan kişi veya firmalar kullanıcılar tarafından da güvenli kabul edilmektedir. Örneğin; YS numarasına sahip bir Hosting satıcısının yaptığı işlemlerin resmi olduğu ve size karşı bazı sorumluluklarının olduğu çıkarımına varabilirsiniz. YS numarası olmadan satış yapan Hosting firmaları yasal olarak yükümlülüklerini devlete karşı kabul etmediği için muhtemelen vergi levhası da bulunmuyor olup, kaçak işletme olarak çalışıyor olabilirler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar